Niedobory magnezu w diecie

Magnez jest jednym z najważniejszych składników mineralnych, o których podaż powinniśmy zadbać w codziennej diecie. Odpowiada on głównie za prawidłowe funkcjonowanie organizmu regulując pracę układu nerwowego i krwionośnego. Jego optymalny poziom w organizmie jest szczególnie istotny w sytuacjach stresowych, gdyż ma pozytywny wpływ na procesy hormonalne w nim zachodzące. 

Niedobór magnezu – kiedy występuje i jakie objawy daje

Niedobór magnezu (hipomagnezemia) objawiać się może nieustannym uczuciem zmęczenia, kołataniem serca oraz najpopularniejszymi skurczami mięśni. Objawy te mogą występować już w momencie, kiedy stężenie magnezu w badaniach krwi oznaczane będzie na poziomie mniejszym niż 0,7 mmol/l. 

Do niedoborów tego pierwiastka we krwi zachodzi w momencie niedostatecznej podaży magnezu z dietą. Przyczyną takiego stanu mogą być także zaburzenia wchłaniania, przyjmowanie niektórych leków czy spożywanie alkoholu w nadmiernej ilości. 

Spadek poziomu magnezu w surowicy krwi objawia się spadkiem odporności, bólami głowy, problemami ze snem oraz skurczami nóg. Obserwuje się także nadmierne wypadanie włosów i ich łamliwość, zły stan paznokcie oraz brak energii. 

Jak uzupełnić poziom magnezu?

Niedobory magnezu w diecie mogą skutkować wieloma przykrymi objawami. Jeśli dieta nie dostarcza tego pierwiastka w odpowiedniej ilości, należy sięgnąć po suplement diety z magnezem. Dobrze przyswajalny magnez uzupełni powstałe niedobory i pozwoli cieszyć się dobrym samopoczuciem. 

Formy suplementacji 

Dostępnych jest wiele form preparatów zawierających w swoim składzie magnez. Wybierać można w tabletkach, kapsułkach, proszkach czy tabletkach musujących. Dostępne są także formy przygotowane bezpośrednio do wypicia. Przy wyborze odpowiedniego dla siebie preparatu warto się kierować tym, by obecna w nim wysoka dawka magnezu była dobrze przyswajalna. 

Jaki magnez wchłania się najlepiej?

Do najbardziej popularnych preparatów magnezowych należy magnez z witaminą B6. Witamina B6 pomaga we wchłanianiu tego pierwiastka z przewodu pokarmowego i ułatwia transport tego makroskładnika do komórek organizmu. 

Magnez występuje także w kilku innych postaciach. Wśród nich wymienić warto cytrynian magnezu, który charakteryzuje się znacznie lepszą przyswajalnością w porównaniu z formami nieorganicznymi magnezu. Jest to forma bardzo dobrze rozpuszczalna i stabilna. W połączeniu z pirydoksyną (witaminą B6) może stanowić najbardziej pożądany preparat magnezowy stosowany do uzupełnienia niedoborów. Należy pamiętać, by dawkę suplementacji dobrał lekarz do aktualnych wyników krwi.