Ubranko na chrzest — wszystko, co musisz wiedzieć o jego wyborze

Chrzest to bez dwóch zdań, jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu każdego rodzica. To dzięki niemu nasze dziecko zostaje oddane pod opiekę Boga, co zwykle oznacza rozpoczęcie nowego etapu w życiu pociechy oraz bardzo cieszy całą rodzinę. Decydując się na ochrzczenie malucha, powinniśmy zadbać o każdy szczegół, w tym wybór odpowiedniego ubranka. Jakie ubranka do Chrztu sprawdzą się najlepiej? Czy tradycyjna biała sukienka na Chrzest córki to dobry wybór?

Jak powinno być ubrane dziecko?

Większość rodziców postanawia podtrzymać przyjęte tradycje oraz polskie zwyczaje, tym samym wybierając bardzo eleganckie stylizację. Ponadto dużą popularnością cieszą się ubranka w jasnych, klasycznych kolorach. Dzieje się tak, gdyż schludne ubranka, jeszcze bardziej podkreślają powagę i wartość wydarzenia, jakim jest Chrzest. Z kolei jasne kolory, mogą kojarzyć się z czymś pozytywnym i radosnym. Czerń, wyglądająca równie dobrze, lecz w wielu przypadkach postrzegana będzie jako coś negatywnego oraz smutnego, przez co rodzina odrzuca propozycje zakupu ubranek w tym kolorze. Co ciekawe kierując się tradycjami, powinniśmy uwzględnić także zakup białej szatki do Chrztu (czyli haftowanej chusteczki bądź bluzki). Jej zakupem musi zająć się Matka Chrzestna, natomiast kupno odpowiedniej świecy jest zadaniem Ojca Chrzestnego. 

Propozycje ubranek dla dziewczynki

Chyba nikogo nie zdziwi fakt, iż najczęstszym ubrankiem, na którego zakup decydują się rodzice jest biała sukienka. Niestety wiele osób ma ogromny problem z wyborem idealnej kreacji. Wybór tego typu ubranek na ryku jest ogromny, a co za tym idzie zakup tylko jednego z nich może stanowić nie lada wyzwanie. Na całe szczęście kierując się kilkoma kluczowymi aspektami, będziemy w stanie ułatwić sobie dokonanie jej wyboru! Są to między innymi:

  • Dopasowanie do pory roku
  • Estetyczny wygląd poszczególnych elementów ubranka 
  • Warunki atmosferyczne, które mogą występować w dniu chrztu 
  • Wygodę dziecka. 

Niezwykle ważną, a jednocześnie często zapominaną przez rodziców kwestią jest dostosowanie ubranka do obecnej pory roku. Choć białe sukienki odsłaniające ramiona lub nóżki, dobrze się prezentują, nie będą najlepszym wyborem, kiedy temperatura na dworze wynosi mniej, niż 10/15 stopni Celsjusza. Podobnie jest w przypadku zbyt grubych ubranek z długim rękawem, zakładanych latem. Tego typu stroje do Chrztu nie wpłynią korzystnie na samopoczucie dziecka, a co za tym idzie ceremonia i zdjęcie nie przebiegną zgodnie z naszym planem. Oprócz tego warto zwrócić uwagę na grubość szwów, umiejscowienie dekoracji oraz sposób szycia sukienki, gdyż może być ona najzwyczajniej niewygodna. 

Najciekawsze propozycje ubranek dla chłopców

Wybór odpowiedniego ubranka na Chrzest dla syna, podobnie jak w przypadku dziewczynki, nie należy do najprostszych. Chłopcy najczęściej ubierani są w eleganckie komplety lub garnitury. W tym wypadku powinniśmy szczególną uwagę zwrócić na kolor stylizacji. Jeżeli decydujemy się na zakup kompletu, dobór koloru spodni do górnej części garderoby, nie będzie stanowić żadnego problemu. Sytuacja może wyglądać nieco inaczej, gdy chcemy zakupić poszczególne ubranka osobno. Dobrze komponujące się ubrania dla dziecka, powinny być w neutralnych, współgrających ze sobą kolorach.