
Uszczelniacz do gwintów
Czym jest uszczelniacz do gwintów?
Uszczelniacze do gwintów to bardzo dobrze znane i dość popularne substancje, które są obecnie powszechnie wykorzystywane w wielu miejscach. Są to materiały najczęściej o płynnej konsystencji, które stosuje się, aby zapobiegać wyciekom gazów oraz cieczy przy połączeniach rurowych. Na rynku znaleźć także można uszczelniacze w formie nici, które również są bardzo skutecznie. Zadaniem uszczelniaczy jest wypełnianie przestrzeni pomiędzy elementami gwintowanymi. Przystosowane są one do pracy w instalacjach wysoko oraz nisko ciśnieniowych. Tego typu produkty gwarantują bardzo dobre uszczelnienie niedługo po zaaplikowaniu. Gdy już całkowicie się utwardzą, to gwarantują bardzo dobrą szczelność w większości instalacji rurowych z gwintowanymi połączeniami.
Zalety uszczelniaczy do gwintów
Uszczelniacze tego typu posiadają wiele zalet w porównaniu do tradycyjnych metod uszczelniania, które były stosowane powszechnie przed ich pojawieniem na rynku. Przede wszystkim cenione są za to, że nie blokują one instalacji rurowych oraz nie kurczą się. Ich aplikacja jest również bardzo łatwa, ponieważ są one produktami jednoskładnikowymi. Są idealną alternatywą dla każdego rodzaju taśm, past uszczelniających oraz konopi, których aplikacja jest nieco bardziej skomplikowana. Są odporne na drgania oraz obciążenia dynamiczne.
Uszczelnienia do gwintów są dopuszczone do stosowania w instalacjach gazowych oraz instalacjach z wodą pitą, ponieważ nie wpływają w żaden negatywy sposób na substancję, która przedostaje się za pomocą połączeń rurowych. Zaletą tego rodzaju uszczelnianie, jest również to, że chroni on skutecznie połączenia gwintowane przed korodowaniem. W efekcie czego cała instalacja jest dużo bardziej wytrzymała i może funkcjonować bezproblemowo przed bardzo długi czas. Na rynku dostępne są w bardzo wielu wersjach oraz w atrakcyjnych cenach.
Jak aplikować uszczelniacze do gwintów?
Przed przystąpieniem do aplikacji uszczelniacza, trzeba dokładnie oczyścić oraz odtłuścić powierzchnię, na którą będzie nakładany. Sama uszczelniacz powinien być nakładany także na dokładnie osuszoną już powierzchnię. Jeżeli do czyszczenia powierzchni, na którą nałożony będzie uszczelniacz, użyto roztworów myjących lub chłodziw pozostawiających ochronną warstwę, to trzeba ją opłukać gorącą wodą. Przy aplikacji uszczelniacza w niskich temperaturach (5 -15 stopni) zaleca się stosowanie dodatkowo odpowiedniego atraktora.
Do aplikacji płynnych uszczelniaczy do gwintów stosuje się specjalne aplikatory. Na rynku można spotkać aplikator ręczny, który bardzo dobrze naddaje się do nakładania uszczelniacza w trudno dostępnych miejscach. Taki aplikator gwarantuje również bardzo dokładne dozowanie kropla po kropli, co ogranicza straty produktu. Na rynku znaleźć można także pneumatyczny pistolet do dozowania uszczelniacza, który również sprawdza się w wielu trudno dostępnych miejscach. Gwarantuje on bardzo dokładną aplikację, przy niewielkich stratach materiału. Wykorzystywany jest on zazwyczaj przez profesjonalistów.
Więcej informacji znajdziesz w sklepie: woronko-kleje.pl